
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.54 mm |
| Width | 2.032 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.016 mm |
| RoHS | Compliant |
| Features | SCP, UVLO |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Max Output Current | 200 mA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 93 % |
| Voltage - Output 1 | 2.8 V |
| Output Current | 200 mA |
| Output Voltage | 2.8 V |
| Quiescent Current | 700 nA |
| Packaging | Reel |
| Topology | Buck |
Stock: 1823
Distributors
pcbx
Unit Price$2.20914
Ext.Price$2.20914
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.20914 | $2.20914 |
| 10 | $1.45167 | $14.51670 |
| 25 | $1.21400 | $30.35000 |
| 50 | $1.12619 | $56.30950 |
| 100 | $1.04473 | $104.47300 |
| 300 | $0.95307 | $285.92100 |
| 500 | $0.86946 | $434.73000 |
| 1000 | $0.80107 | $801.07000 |
| 3000 | $0.71301 | $2139.03000 |
| 5000 | $0.68822 | $3441.10000 |
